Tli npszoksok
1.1. Tli asszonyi nnepek Amikor a mezgazdasgi munka befejezdtt, az asszonyok munkaidejknek jelents rszt fonssal tltttk. November msodik felben kezddtt a fons, s gyakran farsangig tartott. Tilos volt azonban fonni az egyhzi s npi nnepeken, jeles napokon, gy Borbla, Luca napjn, Karcsony kt napjn. A fonban beszlgets, neksz, jtk mellett jobban ment a munka, s ez volt a trsas sszejveteleknek, a npkltszet megszlaltatsnak, a npdalneklsnek egyik f alkalma. A magyar szerelmi lra jelents rsze is a fonkhoz kapcsoldott, a maskarzs, alakoskods termszetes "sznpada" is a fon volt. November-december hnapban egy sor, ni munkatilalommal kapcsolatos jeles napot is tallunk, s ilyenkor szoktk a lnyok tallgatni, ki lesz a frjk. Andrs-napon a lnyok bjtltek, csak hrom szem bzt ettek, hrom csepp vizet ittak, s akkor meglmodtk, hogy ki lesz a frjk. Hasonl jsl szoksok fzdtek Katalin, Borbla s Luca napjhoz is.
1.2. Luca napja (december 13) A decemberi asszonyi nnepek kzl haznkban legjelentsebb Luca napja. Lnyoknak, asszonyoknak tilos ilyenkor dolgozniuk. Szmos trtnet szl arrl, hogyan bntette meg Luca azokat, akik szni, fonni, varrni, mosni mertek az nnepn. Luca bntetsbl a fon asszonyhoz hajtja az orst, kcc vltoztatja a fonalat, bevarrja a tykok tojkjt. Luca napjn alakoskodni is szoktak. A Luca-alakoskod fehr leplet hord, arca el vagy fejre szitt tesz. Ellenrzi a fiatalokat, a lustkat megszgyenti. Luca napjn kezdik kszteni a Luca szkt, amelynek segtsgvel Karcsony bjtjn felismerik a boszorknyokat. Alig van olyan falu, ahol nem ismernk a Luca szkrl szl babons trtneteket. A lucaszken ksztje minden nap dolgozik valamit, gy, hogy ppen Karcsony estjre kszljn el. Akkor elmegy az jfli misre, s ott megismeri a falu boszorknyait, mert ilyenkor szarvat hordanak. Utna azonban menekl haza, klnben szttpnk a boszorknyok. Legjobb, ha mkot szr el az ton, mert a boszorknyok ktelesek a mkot felszedni, s gy a trtnet hse megmenekl a bosszjuktl. Az orszg nyugati rszben Luca-nap hajnaln "kotyolni" jrnak a kisfik. Szalmt vagy fadarabot visznek magukkal (legjobb, ha ezeket valahol elcsenik), s arra trdelve mondjk el kszntjket. Utna kukoricval vagy vzzel ntik le ket a hziak, k pedig a szalmval, fval "megvarzsoljk" a tykokat, hogy egsz vben jl tojjanak. A kszntt mond gyerekek ezutn ajndkokat kapnak. Akr tavasszal, Gyrgy napjn, Lucakor is szabadon garzdlkodnak a gonoszok.
1.3. Karcsony A karcsonyfa-llts szoksa a XIX. szzad negyvenes-tvenes veiben vroson jelent meg elszr, Erdly nhny megyjben mg a hbor alatt is jvkor, az "aranyos csik" hozta a gyermekeknek az ajndkot. A karcsonyi jtkok legrgibb rtegt haznkban is a latin nyelv liturgikus jtkok kpviselik, amelyek a XI. szzadtl kezdve az istentisztelet rszt kpeztk. A XVII-XVIII. szzadban fknt iskolsok s laikus vallsos trsasgok eladsairl szlnak a tudstsok. A XIX. szzadtl a betlehemezs kt f formjt ismerjk: az l szereplkkel (psztorjtk) s a bbokkal eladott (bbtncoltat) karcsonyi jtkot. A j-rossz, szegny-gazdag ellentt igen egyszer, szemlletes formban mutatkozik meg a jtkokban. A trft a psztorok szolgltatjk, akik flrertik az angyal latin szavt. Tudatlanok, de jszvek, s csekly javaikbl szvesen adakoznak. A betlehemezst szintgy, mint msfle sznjtkos szoksokat adomnykr formulk zrjk le. A betlehemes jtkok mellett ismernk ms, helyi elterjeds paraszti misztriumokat s moralitsokat is. Ilyen volt pl. a Paradicsom-jtk, amely dm-va napjn a bnbeess trtnett adta el. Fknt katolikus vidkeken volt divat a karcsonyi asztal ksztse (pl. Somogy megyben sznt bortottak az asztalra, s a sarkaira klnbz trgyakat: fst, kaszakvet, kst raktak, majd asztalkendvel letakartk). Az orszg sok rszben karcsony bjtjn a csords egy csom vesszvel vgigjrta azokat a hzakat, ahol tehenet tartottak. A gazdaasszony annyi vesszt hzott ki a csombl, ahny tehn a hznl volt, s megcsapkodta a csords lba szrt.
1.4. A regls (december 26) A regls a tlkzpi, karcsonyi, jvi ksznts Eurpban ismert szoksnak magyar vltozata. Ilyenkor a gyermekek, legnyek vagy felntt frfiak hzrl-hzra menve bsget, boldogsgot kvnnak a kvetkez vre. Nyelvszeink szerint a regls nv finnugor eredet, s etimolgiailag sszefgghet a rgi magyarok smnjainak eksztzisba essvel is. A XVI-XVIII. szzadban a vzkereszt utni els htft regel htfnek neveztk. Heltai Gspr a XVI. szzadban a regel hetet emlti, mikor az emberek isznak, tobzdnak, s ez szerinte az rdg nagy nnepe. Az utols kt vszzadban a Dunntlon s Erdlyben volt szoksos a regls. A Dunntlon legnyek jrtak lncos bottal s kcsgdudval felszerelve olyan hzakhoz, ahol elad lny volt, s elnekeltk varzsnekket. Ennek egyik lland motvuma a termkenysgvarzsls: a gazdnak s hza npnek j egszsget, vagyont kvntak. A msodik rszben egy lenyt regltek ssze egy legnnyel. E kt lland rszt megelzi a beksznt, melyben a regsk elmondjk, hogy hossz, fradsgos trl rkeztek. Nha megemltik, hogy nem rablk, hanem Istvn kirly szolgi. A bevezethz tartozik a csodaszarvasrl szl rszlet is. A regls els kutatja Sebestyn Gyula volt. Nem volt zenert - fonogrffal vette fel az nekeket. Msok - fknt Lajtha Lszl - jegyeztk le ket.
1.5. Hejgets (dec.31 - Moldvai csngk) A hejgets clja az j esztendben a gabona, a kenyr mgikus ton val biztostsa. Rsztvevi legnyek, akik elssorban a lnyos hzakat keresik fel. A mondkt ostorok csattogsa, harangsz, furulya, dob s a kcsgdudhoz hasonl "bika" hangja ksrte. A hejgets a bza lettrtnett mondja el a mag elvetstl a kenyr elkszltig.
1.6. Nvnapi ksznts (december 26-27) December 26-27-n kszntik a magyar falvakban az Istvnokat s a Jnosokat. Tekintettel arra, hogy e kt frfinv igen npszer haznkban, az Istvn- s Jnos-napi ksznts a karcsonyi nnepi ciklus fontos rsze: barti nnepl alkalom, mikor az ismersk megltogatjk egymst, s munkaszneti nap lvn, a tertett asztal mellett elszrakoznak.
1.7. Aprszentek napja (december 28) Sok helyen vesszbl font korbccsal megcsapkodjk a lnyokat, hogy egszsgesek, szpek legyenek. A korbcsols Gyr-Sopron megyben a legnyavatssal kapcsoldik ssze. A legnyek vgigltogatjk a lnyos hzakat, s szp, rgies dallam nek ksretben korbcsoljk a hznpet. A lnyok szalagot ktnek a korbcsra, az desanyk pedig elre becsomagolt hsdarabokat adnak t a csoportnak. A legnyek ezutn visszatrnek a kocsmba, s a szabadban fellltott tzhelyen megfzik az sszegyjttt hst. Ezt fogyasztjk el a kzs vacsorn, ahol a legnyek avatsa trtnik. Ezen az nnepsgen csak frfiak vehetnek rszt. Az avats maga hossz beszd ksretben trtnik, amely sszekapcsolja a betlehemi gyermekgyilkossg trtnett a legnyavats tnyvel. A beszd vgn a keresztapk lentik a legnyt egy pohr borral, utna kiads ivs kvetkezik, majd az jdonslt legnyeket elviszik ltogatba egy-egy lnyos hzhoz. A kislnyok s az desanyk elnz mosollyal segtik t a ktyagos legnyeket a nehz viziten, s ezzel be is zrul letknek ez az nneplyes fordulja.
1.8. jv napja (janur 1) A tlkzpre es, karcsonyi, jvi vkezds a napv szerinti idszmtssal egytt honosodott meg Eurpban, s a rmai birodalombl sugrzott szt. Az egysges janur elsejei vkezdst azonban sok np csak az utols vszzadokban fogadta el, haznkban is csak nhny vszzad ta kezddik ezen a napon az v. Felttelezhetjk, hogy a honfoglal magyaroknl az vkezds szre vagy tavaszra eshetett. A nomadizl psztornpeknl a kt idpont jelentsgt nvelte a nyri legelkre vonuls s az szi, tli legelkre, szllsra val visszavonuls gyakorlata. Ennek a rgi, tavaszi-szi vfordulnak emlke az szi s tavaszi psztornnepekben maradt fenn, ezek azonban egy vezred alatt ms jelleget ltttek, "eurpai" nnepekk vltak. Az vkezd jvi szoksok fknt abbl a hitbl nttek ki, hogy a kezd peridusokban vgzett cselekmnyek analgis ton maguk utn vonjk e cselekmnyek ksbbi megismtldst, ezrt az emberek, hogy az egsz vi j szerencst biztostsk, igyekeztek csupa kellemes dolgot cselekedni. Kzismert szoks az is, hogy az vtl hatalmas lrma, zaj, kolompols kzepette bcsznak el. E zajkelts si oka sokfle lehetett: a gonosz hatalmak, az v kizse, vagy csak az ltalnos nnepi fktelensg. A jsl szoksok kz tartozik a hagymakalendrium kszts (12 gerezd fokhagymba st tesznek; amelyik gerezd reggelre nedves lesz, az annak megfelel hnapban sok es vagy h fog esni), a szilveszteri lomnts (a frissen nttt lom formjbl jsolnak), a gombcfzs (a lnyok paprszeletekre frfineveket rnak, ezeket gombcokba dugva vzbe dobjk; amelyiket elszr dobja fel a vz, az lesz a leny jvend frjnek a neve).
1.9. Vzkereszt (janur 6) Mr a XV. szzadban jellegzetes magyar szoks volt a papsg vzkereszt napi ala-mizsnagyjtse. Ezen a napon volt a hzszentels, s ilyenkor rtk fel a hrom napkeleti kirly nevnek kezdbetjt az ajtra. A XVI. szzad ta dokumentlt szoks a csillagozs s a csillagnek neklse. Egyes vidkeken a mai napig is jrnak gyermekek a kirghat csillaggal hromkirlyok kpben ksznteni.
1.10. Farsang (Vzkereszt - Hamvazszerda) A farsangi nnepkr legfeltnbb mozzanata a jelmezes-larcos alakoskods. A XV. szzad ta szlnak az adatok a frfi-ni ruhacserrl, larcviselsrl, az llatalakoskodsok klnbz formirl. A kirlyi udvartl a kis falvakig mindentt farsangoltak haznkban. A XVI. szzadtl emltik Cibere s Konc, vagyis a Bjti telek s a Hstelek trfs kzdelmt is. Napjaink legltvnyosabb farsangi alakoskodsa a Mohcson lak dlszlvok csoportos busjrsa. E busk fbl faragott larcokban jelennek meg, mozgsuk, viselkedsk ritulisan meg van szabva. A buslarcot eredetileg csak a felntt sokc frfiaknak volt szabad felltenik, a legnyek msfajta larcot viseltek. Az farsangi alakoskodk ltalban kis prbeszdes jeleneteket is eladnak, ilyenkor kerl sznre a trfs halottasjtk vagy lakodalom is. A farsangi lakodalmas jtkok kzl legltvnyosabb a nyugatdunntli rnkhzssal sszekttt mkahzassg. A kidnttt ft hztk vgig az ton a lenyokbl, legnyekbl ll prok. A menet kzben bohks eskv jtszdott le. A rnkhzst olyankor rendeztk meg, mikor a kzsgben abban az vben nem volt lakodalom. Rgebben az orszg sok rszn szoks volt hshagykedden a prtban maradt lenyokkal tuskt hzatni. Szoksos volt a farsang idejn a lnyok, asszonyok kln farsangolsa is. A farsang gondolatkre elssorban a hzassg tmja krl forgott. Azokat a lnyokat, akik prtban maradtak, farsang vgn szoks volt kicsfolni. Szatmrban pl. kongztak: hshagykedden a prtban maradt lnyok ablaka alatt plhdarabokat tgettek a fik. Zoborvidken a farsang utols eltti vasrnapjt Talalaj-vasrnapnak (talalaj-vasrnapi nekek), mg farsang vasrnapjt Sard-vasrnapnak neveztk (sardzs).
1.11. Balzsjrs, Gergelyjrs (februr 3, mrcius 12) Balzs-napi szoks a balzsols (Balzs pspk nnepe): a torokfjsokat parzsra vetett alma hjval megfstlik, hogy ezzel a fjdalmat, betegsget okoz gonoszt elzzk. Balzs (a dikok patrnusa) s Gergely (I. Gregorianus ppa) napja volt az iskolsok nnepe. Ilyenkor a dikok hzrl hzra jrva jelmezesen vonultak fel, adomnyokat gyjtttek az iskolnak s j dikokat toboroztak.
|