A rendszergazda
A populris definci szerint a rendszergazda az az ember, aki reggel kihajtja a rendszereket az lbl, eteti-itatja, este pedig visszatereli ket oda. A valsg majdnem ilyen szomor. Szmos egybknt elnytelen jellemvons s hossz vek kitart munkja szksges ahhoz, hogy valakibl igazi rendszergazda vljon. Az igazi rendszergazda titkos tuds birtokosa, szmos beavatsi lpsen keresztl smni erk birtokosv vlik, a felgyeletre bzott rendszeren let s hall urnak kpzeli magt, s sajnos az is.
Vannak mellkhatsok is, az vek sorn egyre fokozd paranoia, skizofrnia, hatalommnia, kommunikci-kptelensg s tvedhetetlensg-tudat, hogy csak a legslyosabbakat emltsk. A rendszerhez fzd benssges viszonya szorosabb, mint brmelyik hzassg, a felgyeletre bzott szmtgp vagy szmtgpek minden porcikjt ismeri. Prkapcsolatuk macs tpus, ha a rendszer teljestmnye elmarad az elvrsoktl, verblisan, fltkenysgi rohamaiban tettlegesen is inzultlja kedvest. Huzamosabb ideig azonban nem brja ki nlkle, modemet vsrol hogy a leglehetetlenebb idpontokban otthonrl is ellenrizhesse mukdst.
vekig lmodozik arrl, hogyan vern szt az egszet egy tzoltszekercvel. A rendszergizdnak szmos ellensge van, de legjobban a felhasznlkat utlja. A velk folytatott sziszifuszi kzdelem lassanknt kil belle mindent, ami emberi. Az idelis rendszeren nincsenek felhasznlk, s a rendszergazda mindent meg is tesz azrt, hogy rendszere kzeltsen az idelishoz. Els lpsben munkatborhoz mlt fegyelmet vezet be a rendszeren. A tbort krletekre osztja, lakinak lett szigor szablyokkal keserti meg, mindenkinek krltekinten, st, szadista lvezettel korltozza jogait.
Tudsnak morzsit csak kivlasztottaknak adja tovbb, a rendszer foglyai kzl a kontraszelekci elve szerint kpkat szemel ki magnak, csicskztatja ket, elvgezteti velk a piszkos munkt, cserben extra jogokat adomnyoz nekik, s bizonyos mrtkben osztozhatnak a mezei felhasznlk irnt rzett megvetsben. A kivtelezettektl felttlen lojalitst kvetel. A rendszergazda a valsggal nehezebben boldogul, a verblis kommunikci sorn gyakran tlcsordul vagy lefagy. Ideges termszet, embertrsait gyanakv tekintettel mregeti, mindenkiben potencilis felhasznlt gyant. Apr szoksaihoz grcssen ragaszkodik, az utcn hexadecimlis kdokat mormol maga el.
A vals vilg komplexitsa metafizikai szorongssal tlti el, sszeeskvs-elmleteket gyrt s csereberl a rendszereket sszekt szupersztrdn, kdoltan kommunikl. A tnyek egyre kevsb befolysoljk gondolkodst, vlt vagy vals veszly esetn kommandsnak kpzeli magt, s senki nem ltott mg napoz rendszergazdt.
Szlssges rendprti vagy radiklis anarchista, utbbi esetben azonban csak a rendszern uralkod flfasiszta viszonyokat kompenzlja. A rendszergazdnak mindig igaza van, a kritika brmely formjt a szemlye ellen irnyul burkolt tmadsknt rtelmezi, ilyenkor vrengz mimzv vltozik. Bizarr szexulis lett a hlzaton terjed pornogrf anyagok gyjtsvel prblja meg feldobni. Nagyon jl keres, mgis mindig alulfizetve rzi magt, gy lelkiismeretfurdals nlkl maszekolhat munkaidben is. A grafikus alkalmazsoktl (World Wide Web), hlzati jtkoktl, interaktv prblkozsoktl (Java) epilepszis rohamot kap, a multinacionlis karvalytke rendszerveszt marketinghzsainak tartja ket, az ilyesmikkel prblkoz felhasznlt vrbe alzza.
A rendszert szmos veszly fenyegeti. A felhasznlk apr trkkkkel prblkoznak a szablyok kijtszsra, a rendszergazda ilyenkor pldt statul, nyilvnos bntetst eszel ki. A rendszer hatrait dhs pitbullknt vdi, tzfalakat pt, ramot vezet a szgesdrtba, aknazrat telept. Rmlmaiban a partiznok mgis bejutnak, s megksrlik elpuszttani a rendszert, vagy egyszeren csak felrjk a falra hogy "Hlye rendszergazda". Rmlmai nha valra vlnak, ilyenkor hiba lltja fel tbori gyt a gpteremben, napokig nem tud aludni. risi stresszignyt kielgtend titokban partiznkodik, hogy ellen rizze a szomszdos rendszerek gazdinak bersgt, s bebizonytsa, hogy az ltaluk hasznlt opercis rendszer fabatkt sem r. Szoftvergyekben vallshborkat robbant ki s kultivl, feketelistkat kszt azokrl a cgekrl s kollegkrl, akiket elsknt llt majd falhoz a forradalom. Az igazn rtermett rendszergazdk rmtetteit hlzati mtoszok rktik meg.
|