svnyi anyagok a tpllkozsban
Gondolta volna?
-50 g mandula elfogyasztsa fedezi a napi magnziumszksglet tbb mint 50%-t!
-Egy szelet (30 g) tcsokold a rzszksglet kzel 20 %-t, a frfiak magnziumszksgletnek 10 %-t, a nk esetben 13 %-t tartalmazza!
-Egy adag lencsefzelk elfogyasztsval a napi kliumszksglet 30 %-a fedezhet!
-Egy adag (10 dkg) sertsmj a frfiak napi vasszksglett fedezi!
-Egy adag natr halfil (120 g tkehal) a magnziumszksglet 13 %-t, s a rzszksglet 25 %-t tartalmazza!
-50 g sajt (fajttl fggen) a napi kalciumszksglet 25-45 %-t tartalmazza!
TPANYAGOK
A tpllkozsunk sorn szervezetnkbe jut tpanyagokat makrotpanyagokra s mikrotpanyagokra oszthatjuk. A makrotpanyagok csoportjt a fehrjk, zsrok s a sznhidrtok alkotjk, mg a mikrotpanyagok legjelentsebb kpviseli az svnyi anyagok (minerlik) s a vitaminok. Ez utbbiakbl nhny g, mg, illetve egyes esetekben csak pr g szksges, de ebben a mennyisgben nlklzhetetlenek, mivel ezek az anyagok biolgiailag fontosak a szervezet mkdshez. A kiegyenslyozott tpllkozsban a 15-30-55 energia%-nyi "fehrje-zsr-sznhidrt"-arny alapvet fontossg, de ez nmagban mg nem elg. A szervezet zavartalan mkdshez a mikrotpanyagok - vitaminok, svnyi anyagok - megfelel mennyisge s arnya is elengedhetetlen.
SVNYI ANYAGOK
Egy egszsges felntt ember testtmegnek mintegy 4 szzalka svnyi anyagokbl ll, ezek legnagyobb rsze a csontokban tallhat. Attl fggen, hogy a szervezetnek milyen mennyisgben van szksge rjuk, makroelemeknek, illetve mikroelemeknek (nyomelemeknek) nevezzk ket. A makroelemek csoportjba tartoz svnyi anyagokbl napi tbb g, vagy tbb szz mg mennyisg szksges, mg a mikroelemekbl pr mg, vagy g is elgsges. Az svnyi anyagok az anyagcsere szinte minden fzisban fontos szerepet tltenek be. Egy-egy svnyi anyag tbb funkcit is ellt a szervezet zavartalan mkdse rdekben. Az egszsg fenntartshoz, megrzshez minden tpanyagra, gy az svnyi anyagokra is meghatrozott mennyisgben van szksg. Ezt a mennyisget elssorban az letkor, a nem, az egszsgi llapot, s egyes esetben a fizikai aktivits mrtke hatrozza meg. Ha az svnyi anyagok a szksgestl kisebb vagy nagyobb mennyisgben kerlnek a szervezetbe, klnbz betegsgeket, krllapotokat idzhetnek el.
Az egszsges, kiegyenslyozott, szlssgektl mentes tpllkozs eredmnyeknt minden tpanyag elegend mennyisgben kerl a szervezetbe. Biztos sokan rlnnek, ha lenne olyan tpllk, ami minden tpanyagot megfelel mennyisgben tartalmaz, s nem kellene az trendnk sszelltsval foglalkozni. Ilyen tpllk azonban nincs, kivve taln az anyatejet, de ez is csak a csecsemk kb. 6 hnapos korig fedezi a szksgletet.
Az egyes lelmiszerek, telek klnbz mennyisgben, arnyban tartalmazzk a tpanyagokat. Vannak pl. fehrjben, kalciumban, vasban, vagy C-vitaminban stb. gazdag lelmiszerek, amelyek azonban ms tpanyagokbl hinyosak. A tpllkok szles skljt vltogatva szervezetnk minden fontos makro- s mikrotpanyaghoz hozzjut. A vltozatos tpllkozs csakis gy valsthat meg, ha trendnkben minden lelmiszercsoport szerepel. (A napi svnyi anyag szksglet meghatrozs 7-10 nap tlagban rtend, mivel vannak olyan lelmiszerek (pl. mj, szraz hvelyesek, halak, tojs), amelyeket nem fogyasztunk minden nap, gy azok az svnyi anyagok, amelyeknek ezek az lelmiszerek a f forrsai, csak 10 napos tlagban biztosthatak maradktalanul.) Az optimlis tpanyag elltottsg nlklzhetetlen felttele a megfelel testi- s szellemi fejldsnek, az egszsg fenntartsnak, s egyes betegsgek megelzsnek. Az egyensly felborulsa slyos egszsgi kvetkezmnyekkel jr. A "megfelel mennyisg" betartsa azrt nagyon fontos, mert nem csak a hiny, de a tlzott bevitel is kros az egszsgre. A modern tpllkozstudomnyi kutatsok eredmnyei is igazoljk a rgi mondst, mely szerint "Minden mreg s semmi se mreg, a dzis hatrozza meg azt, hogy mi a mreg" (Paracelsus).
MAKROELEMEK
A makroelemek kz tartozik a kalcium, ntrium, klium, magnzium s a foszfor.
Kalcium (Ca) Egszsges felnttek esetn a napi szksglet 800 mg. Serdl- s idskorban, valamint terhessg, szoptats esetn ez a mennyisg megn. Tpllkaink kzl a legjobb kalciumforrsnak a tej s a tejtermkek szmtanak, de ezek mellett jelents mennyisg tallhat a hsokban, tojsban, szraz hvelyesekben, teljes rls gabonaflkben, olajos magvakban. A citrusflk, valamint egyes zldsgek, pl. paradicsom, savany kposzta, paraj, sska s a zldpetrezselyem kalciumtartalma is emltsre mlt. A legjobb forrsknt azrt szoktk a tejet s a tejtermkeket emlteni, mert a tejben lv D-vitamin, s a tejcukor (laktz) elsegti a kalcium hasznosulst. A kalcium szerepet jtszik a csontok s a fogak felptsben, nlklzhetetlen az idegrendszer mkdshez, az ingerlet tovbbtshoz, a vralvadshoz s az izmok sszehzdshoz. A normlis szvritmus biztostsban szintn jelents szerepet jtszik. A kalcium mintegy 99 %-a a csontszvetben raktrozdik. A megfelel kalciumbevitelnek klnsen gyermekkorban van nagy jelentsge, mivel a csontok felptse ekkor trtnik, a maximlis csonttmeg 20-25 ves korra alakul ki. A gyermekkori hinyos kalciumbevitel az egyik legnagyobb riziktnyezje a csontritkulsnak (osteoporosis). Az alacsony kalciumszint idegrendszeri tneteket, depresszit, zavartsgot, izomfjdalmakat, grcsket, s slyos esetben szvritmuszavart is okozhat. A magas s- s llati eredet fehrjefogyaszts megnvelheti a kalcium vesken t trtn kivlasztst. A magas kalciumszint szkrekedst, hnyingert, tvgytalansgot, hallucincikat, vesekvessget, s az alacsony kalciumszinthez hasonlan izomgyengesget s szvritmuszavart okozhat.
Ntrium (Na) A felnttek napi ntriumszksglete 2 g, ami 5 g konyhasnak felel meg. Az lelmiszeripar fejldse, a ksztermkek nagyobb mrtk fogyasztsa, s fzs kzben az telek tlszsa kvetkeztben ennl ltalban tbbet fogyasztunk. Magas ntriumtartalm lelmiszereink kz tartoznak a kenyrflk, hsksztmnyek, egyes sajtok, konzervek, tartstott flksz lelmiszerek, ss rgcslnivalk, s termszetesen legfbb forrsa a konyhas valamint klnfle fszerkeverkek. A ntrium annak ellenre, hogy a kztudatban ltalban "rossz"-nak van belltva, nlklzhetetlen a szervezet sav-bzis egyenslynak a fenntartsban, valamint szerepe van az ingerlet tvitelben s az izommkdsben. A szervezetbl vizelettel s izzadtsggal tvozik. A nyri hsgben vagy intenzv testedzs sorn nemcsak folyadkot, hanem ntriumot is veszt a szervezet. Ers izzadsnl akr 0,5 g Na is eltvozhat, aminek ptlsa nagyon fontos, ugyanis, ha csak a vizet ptolnnk, szdls, alacsony vrnyoms, izomgrcsk lphetnnek fel a ntriumhiny miatt. A tlzott ntriumbevitel kros a srzkeny magas vrnyoms estn. Genetikai adottsgtl fggen, vannak, akik a szoksos sfogyasztsra is magas vrnyomssal reaglnak. Magas vrnyoms esetn, egyes szv- s rrendszeri- valamint vesebetegsgek esetn alacsony ntrium tartalm trendet javasolnak. A vrnyoms szempontjbl azonban nemcsak a ntrium mennyisge, hanem a Na s K bevitel arnya is fontos.
Klium (K) A felnttek napi klium szksglete 3,5 g. A klium llati s nvnyi eredet lelmiszerekben is megtallhat, de a nvnyi eredetekben jobb a K:Na arny. Legfbb forrsa a burgonya, bab, lencse, bors, spent, paradicsompre, bann, narancs, szilva, mogyor, mandula, aszalt gymlcsk, fge, kv s tea. Fzs hatsra a klium egy rsze a fzlbe kerl, gy ha azt nem hasznljuk fel, akkor az tellel kevesebb kliumot visznk be, mint amennyit eredetileg tartalmazott a nyers lelmiszer. A kliumnak a szervezet elektrolit egyenslynak fenntartsban, az ideg- s izommkdsben van a legnagyobb szerepe. Ezen kvl szksges a sejttmeg gyarapodshoz, gy gyerekek esetben klnsen fontos a megfelel kliumelltottsg. Az alacsony kliumszintnek (hipokalmia) tnete lehet az izomrngs, izomgyengesg, s slyos esetben a szvritmuszavar. Kliumhiny ltalban slyos hnys, hasmens kvetkeztben alakul ki, de mivel a legtbb lelmiszer tartalmaz kliumot, knnyen ptolhat. Magas kliumszint (hiperkalmia) is kialakulhat, elssorban Addison-krban, veseelgtelensgben, vagy slyos zzdsos srls, gs estn, aminek slyos esetben szvritmuszavar vagy szvlells is lehet a kvetkezmnye.
Magnzium (Mg) Felntt nknek 300 mg, frfiaknak pedig 350 mg a napi ajnlott magnzium bevitel. Magas magnziumtartalm lelmiszereink kz taroznak az olajos magvak, szraz hvelyesek, teljes rls gabonaflk, csipkebogy, tcsokold. A magnzium nlklzhetetlen a csont- s fogkpzshez, szmos enzim alkotrsze, s fontos szerepet jtszik az ingerlet tvitelben s az izom sszehzdsban. A szervezetben lv magnzium nagy rsze (60 %) a csontokban, mg kb. 30 %-a az izmokban tallhat. A magnziumhiny nem megfelel tpllkozs, gyomor-blbetegsgek miatti felszvdsi zavarok, tarts hasmens, alkoholizmus hatsra alakulhat ki. Tnete lehet az tvgytalansg, hnys, s az izomgrcsk. A jelents izzadssal jr sporttevkenysg, munka emeli a magnziumszksgletet.
Foszfor (P) Felnttek esetben napi 620 mg a foszforszksglet. Serdlk, idsek, terhesek esetben ez az rtk magasabb. Legfbb forrsa a tej s tejtermkek, tojs, halak, hsok, olajos magvak, szraz hvelyesek, gabonarlemnyek, bann. A foszfor elssorban a csontok, fogak, s a DNS alkotrsze, valamint az energiatermelshez is nlklzhetetlen. Hinya ritkn alakul ki, mivel sokfle lelmiszer tartalmazza, s az lelmiszeripar ltal gyrtott ksztmnyekhez is adhatnak foszfort. A foszforszegny tpllkozs ltalban kalciumban s fehrjben is szegny. Foszforhiny vesebetegsg, alultplltsg, alkoholmrgezs vagy slyos gs esetn alakulhat ki, ami aluszkonysggal, izomgyengesggel s a csontok gyenglsvel jr. A foszfor tlzott bevitelnek relmeszeseds, keringsi zavar s brviszkets lehet a kvetkezmnye.
|