Munkahelyi rizikfaktorok
A felmrsek szerint a munkavllalk tbb mint egyharmadra hatst gyakorolnak a munkahellyel sszefgg pszichs kockzatok, amelyek gyakran klnbz betegsgekhez vezetnek.
A trvny elrsa szerint minden munkltatnak vente egyszer fell kell vizsglnia a munkakrlmnyeket, a munkakrkkel jr egszsggyi kockzatokat, illetve ezzel szszefggsben a munkatrsak egszsgi llapott. m a cgek tbbsge "tsiklik" ezen, nem veszi komolyan az elrst.
Problmt jelent, hogy a legtbb cgnek nincs megfelel szakembere a pszichs s pszichoszocilis kockzatok felmrshez, s nincs egysgesen meghatrozva, hogy pontosan milyen mdszerekkel kell ezt a feladatot elvgezni. A globalizci, a nvekv versengs s a vltoz munkatrsi kapcsolatok hatst gyakorolnak a munkahelyi letnkre. Vltoznak a munkahelyeink s velk a nyoms, a kvetelmnyek, a szorongs, amellyel naponta meg kell kzdeni. Mivel szmos embernl kifejldnek a "kigs" szimptmi, a pszichoszocilis faktorokat a munkahelyen komolyan kellene venni.
Ezek olyan tnyezk, amelyek a munkahelyi stressz kvetkeztben s bizonyos szemlyisgjegyek hatsra megbetegedshez vezethetnek. Kutatsok egyrtelm kapcsolatot mutatnak a betegsgek elfordulsnak nvekedse s a frusztrcis, illetve stresszjelensgek kztt.
Az idnknt szorong ember emsztsi nehzsgekkel kzdhet, de a krnikusan szorongnl gyomorfekly alakulhat ki, rkletes vagy fejldsi alapon. A haragos embernek a vrnyomsa lesz magas, de aki mindig mrgeldik, annl a hipertnia llandsul. Az emocionlis stressz okozta megbetegedsek kz sorolhat a nyombl- s gyomorfekly, az angina pectoris, az agytrombzis, az asztma, a sznantha, a migrn s ms allergis megbetegedsek.
Az egyik legveszlyeztetettebb rteg a plyakezd fiatalok, akik nehezen tallnak munkt. Ha azonban mgis sikerl megtallni a megfelel pozcit s cget, ahol lehetsg van a karrierptsre, napi 10-12 rt dolgozva lland kszenltben (stresszllapotban), az illet bedolgozza magt, majd egy id utn elkldik, s alacsonyabb fizetssel felvesznek egy kezdt, aki a tempt fel tudja venni. A cgek sokszor kihasznljk a plyakezdket, hiszen k mg a karrier s a magasabb jvedelem remnyben sokkal tbbre hajlandk, mint idsebb trsaik. A tapasztalatok szerint a cgek tbbsge - klnsen a "multik" - nem szereti a "ptolhatatlan" embereket, olyan munkatrsakat nevelnek, akik szksg esetn helyettesthetk.
A msik veszlyeztetett korosztly a kzpkorak, illetve a nyugdj eltt llk. Az tven felettieknl ltalban problmt jelent az tkpzs, az j technolgia alkalmazsa, mivel a korbban bevlt mdszerekkel kvnnak dolgozni. k a munkahelykn is nehezebben alkalmazkodnak az tllsokhoz, kevsb viselik a stresszt, hamarabb elfradnak. Ez a problma fleg akkor jelentkezik, mikor az idsebbeket gyors, technikai bravrt ignyl feladatokra kvnjk alkalmazni, mintegy versenyeztetve ket a fiatalok teljestmnyvel. Az idsebbek inkbb a szintetizl, nagy ttekintst kvn munkban nyjtanak igen j teljestmnyt.
|