Az alvs hatalma
Sokan vek ta szenvednek klnfle alvszavaroktl, s ezrt a nappalaik is rmesek, hiszen a munkahelyen s a csaldban egyarnt helyt kell llni. Radsul egy id utn mr nem lehet fradtsgra hivatkozni, mikzben az rintett azt rzi, folyamatosan egyre kimerltebb...
JSZAKK S NAPPALOK
- Vlt alvszavarok esetben az ember rkk fradtnak rzi magt, s azt hiszi, nem tud eleget aludni, de valjban ez nem gy van. Valami ms zavar tnyez van az letben, pldul: munkahelyi, csaldi, anyagi gond, ami kimerti.
J TUDNI! Ezekkel az gynevezett szubjektv alvszavarokkal is ppoly fontos foglalkozni, mint az objektven kimutathat problmkkal.
- Az objektv alvszavarok slyosabb problmt jelentenek. Ilyenkor - mondja a doktorn - az alvs mennyisgben s/vagy minsgben trtnik vltozs, s ha ez az llapot huzamosabb ideig (tbb mint egy hnap) eltart, egyre erteljesebben hat a mindennapokra, mivel htrltat a munkban, a tanulsban stb.
MENNYISG S MINSG
A pciens tneteinek elmondsa alapjn s a fentebb emltett alvslaborok technikai felszereltsgnek ksznheten pontosan lehet diagnosztizlni az alvszavar tpust.
Az alvs mennyisgvel kapcsolatos gyakori zavarok
- Leggyakoribbak az insomnia (alvsmegzavars, cskkent alvs) csoportjba tartoz tnetek, amikor az illet lefekvs utn rkig nem tud elaludni, vagy nem kpes taludni az jszakt, illetve reggel tl korn felbred. Htterben fellelhet a szorongs vagy ms komoly pszichs gond. A korai breds htterben az esetek jelents tbbsgben depresszi ll.
- Msik kategria a hipersomnia, ami tlzott aluszkonysgotjelent. Ilyenkor a beteg a normlisnl sokkal tbbet kvn aludni. A depresszisoknl egyfajta ptcselekvsknt jelentkezik az alvs, illetve azoknl fordul el, akik valamilyen gygyszerfggsgben szenvednek.
- Ltezik az gynevezett narkolepsia, ami rohamszeren, minden tmenet nlkl bekvetkez elalvst jelent. A roham gyakran akr flrn keresztl is eltarthat, amire ksbb a beteg nem emlkszik. Nagyon veszlyes lehet autvezets kzben!
- Hzastrsak szoktk szrevenni partnerkn az apnoe-szindrmt, mely lgzskihagysos alvszavart jelent. Ers horkols s levegelakads szlelhet alvs kzben, mely a fels lgutak grcss llapotbl addik.
Az alvs minsgvel kapcsolatos gyakori zavarok
- Elssorban gyerekeknl fordul el az alvajrs vagy az jszakai felriads, mely a felntt vlssal tbbnyire elmlik. Akik ilyen llapotban vannak, ltalban nehezen breszthetek, s msnap nem emlkeznek semmire. Tancsos figyelni arra, hogy meg ne srtsk magukat!
- Megzavart lelki mkds eredmnyezhet lidrces rmlmokat, melyek kimerlt bredst, msnapi fradtsgot okozhatnak.
„ELRONTOTT" GYERMEKEK...
Sok szl nem is gondoln, hogy olykor tlzott aggdsa s helytelen szoktatsa megalapozhatja gyermeke alvszavarnak kialakulst. Hollsy doktorn megltsa s sokves szakmai tapasztalata szerint, ha jszaknknt gyakran kikapjuk a gyereket az gybl, s magunkhoz vesszk, mert esetleg felbredt egy pillanatra, vagy nem gy szuszog, ahogy szokott, akkor kialakul benne egyfajta feltteles reflex, s ebbl addan vekig alvszavarai lehetnek. Egy id utn mr magtl kel fel jszaka, nem alszik vissza, csak a szlk gyban akar elaludni stb...
JEGYEZZK MEG! Nagyon fontos mr gyermekkorban kialaktani a helyes alvsi szoksokat!
VAN MEGOLDS!
- Az alvszavar gyakran sszetett problmk eredmnyekppen jelentkezik. Sajt rdeknkben nem szabad fltte elsiklanunk! Btran forduljunk szakemberhez, hiszen a kivlt okok megszntetsben pszichoterapeuta, orvos s termszetgygysz is sokat tud segteni!
- Trekedni kell arra, hogy stresszes mindennapjainkba visszahozzuk az esti lefekvs eltti ceremnikat! Ez lehet egy forr frd vagy egy pohr langyos tej elfogyasztsa, esetleg olvass, zenehallgats. Lnyeges, hogy adjuk meg a mdjt a lefekvsnek!
- Fontos, hogy jl rezzk magunkat a fekvhelynkn! gyunk, gynemnk legyen j minsg, knyelmes!
- Az elalvst segthetik klnfle relaxcis technikk, melyeket pszichoterapeuta segtsgvel meg lehet tanulni.
- Elkerlhetetlen, hogy orvosoljuk az alvszavar mgtt ll pszichs okot, ami leggyakrabban szorongs, depresszi. Ezek gygytsval helyrell az alvs is.
- Gygynvnyekbl kszlt tea is segtheti az alvst, s nem okoz fggsget.
SEGTS MAGADON!
- CSAK TERMSZETESEN: nehz alvs esetn fogyasszunk orbncfbl, kamillbl vagy medvehagymbl kszlt, nyugtat hats tet!
- FENG SHUI: az gyat gy helyezzk el, hogy a fejtmlja kzvetlen a falnl legyen, de sohase az ablak alatt! Ne fekdjnk talppal az ajt fel, ez a ravatali pz! Lehetleg ne legyen tkr a hlszobban! A fej fl ne szereljnk polcot, s ne rakjunk nehz kpet!
- STRESSZOLD JGA-LGZGYAKORLAT: lljunk cspszlessgnl nagyobb terpeszbe! Karunkat emeljk fej fl, s kpzeljk el, hogy egy aznapi, feszltsgekkel teli gmbt tartunk a kezeink kztt! Majd olyan gyorsan, ahogy csak tudunk, hajoljunk elre, s a stresszel, problmkkal teli gmbt a lbunk kztt hajtsuk el messzire a htunk mg! Mikzben elrelendlnk, intenzven fjjuk ki szjunkon a levegt, kzben leheljk ki a „ha" szcskt! Ezt a lgzgyakorlatot estnknt vgezzk el, egyms utn hromszor!
- JFL ELTT: a kozmikus energik hatsnak ksznheten az jfl eltti alvs nyjtja a legmlyebb pihenst. Ha tehetjk, fekdjnk le aludni mg ma!
KIVLT OKOK
- FIZIKAI: brmilyen betegsg, fjdalom, lz, viszkets, daganat, fertzs, vrkeringsi zavar, szvbetegsg, gyulladsok, vizelsi inger, allergia, asztma, ntha, utazskor ideltolds, vltott mszakos munka.
- PSZICHS: stressz, lland megterhels, lelki problmk, szorongs, depresszi, pozitv, negatv letesemny, pszichitriai betegsgek, alkoholizmus, gygyszerek mellkhatsa.
FGGETLENL...
Az altatszerek azrt veszlyesek, mert knnyen hozzjuk lehet szokni, s ez idvel jra alvszavart okoz. Ekkor emelni kell az adagot, ez pedig teljes fggsghez vezethet. Ezrt altatszert kizrlag orvosi felgyelet mellett clszer alkalmazni, s akkor is legfeljebb egy hnapig!
|