Babonk s tnyek-avagy Fi vagy lny?
A megszletend gyermek neme a fogamzs pillanatban eldl, s azt a megtermkenyt hmivarsejt hatrozza meg. A petesejtek nemi kromoszmi azonosak, az ondsejtek felben a ni, a msik felben a frfi nemisg kromoszmja van.
A hmivarsejtek nagyjbl fele-fele fi-lny arnya hatrozza meg a nemet azltal, hogy ppen melyiknek sikerl elsnek befrdnia a petesejt burkba. (A valsgban egy kicsivel tbb fi szletik, az arny kb.106:100). Nagy igazsgtalansg volt teht a rgi idkben, ha lnygyermek szletse miatt a frfi szemrehnyst tett felesgnek, hiszen ez nem rajta mlt.
kori mdszerek
Az kori trsadalmakban csak a firkst becsltk meg - hiszen belle lesz ers katona, viszi tovbb a csald nevt -, a lnygyermeket gyakran sz szerint rtktelennek tartottk. Az kori grgk gy tartottk, a bal herbl jv ondsejtbl fi lesz, a jobb herbl szrmazbl lny. Emiatt a grg frfiak jelents rsze a jobb herje kivezet csvt le is kttette, azt remlve, hogy ha csak a bal herje mkdik, biztosan figyermeke lesz.
Babonk s borok
A kzpkor ismert szoksa volt, hogy a terhes asszony bal mellbl nhny csepp tejet (annak hinyban vrt) cseppentettek forrsvzbe: ha a felsznen szva maradt, akkor lny, ha lesllyedt, akkor fi lesz az utd. gy tartottk, hogy fi akkor vrhat, ha a terhes asszony jobb szeme tisztbb tekintet, s gyorsabban mozog, mint a bal. Fit jsoltak akkor is, ha az asszony jobb melle gyorsabban ntt, s ha a jobb mellbimbjnak gyorsabban vltozott meg a szne. Mr rgen is nagyon npszerek voltak a somlhegyi borok; az itt termelt juhfarkot, olaszrizlinget, furmintot ugyanis a "nszjszakk boraknt" is emlegetik. A legenda szerint Mria Terzia parancsra az ifj Habsburg fhercegeknek nszjszakjukon egy pohr somli bort kellett fogyasztaniuk frfiassguk megrzse s fi utd nemzse cljbl. A legendban lehet nmi igazsg, a statisztikk szerint ugyanis az orszgos tlaghoz kpest 26 szzalkkal tbb figyerek szletik elsszlttknt Somlhegy krnykn.
A nemi let gyakorisga
Az utd neme s a szlk nemi letnek gyakorisga kztt is fennll bizonyos sszefggs. Intenzv nemi letet l szlknek gyakrabban, illetve nagyobb esllyel szletik figyermekk. Ezt tbb tny is altmasztja. Rgta ismeretes, hogy a hbork alatt, s kzvetlenl utna a figyermekek szma kvetkezetesen emelkedett. A megfigyelk eleinte a gondviselsre - a harcokban meghalt katonk ptlsra - gondoltak. Ksbb azonban rjttek a magyarzatra: amikor a frjek rvid idre hazajttek a frontrl, rtheten intenzvebb nemi letet ltek, s ezrt szletett ezekben az idkben tbb fi. Msrszt a szlk letkornak elrehaladtval s a hzassg idtartamval prhuzamosan nvekszik a lnyok szletsnek gyakorisga.
Hold s mlysg
- Egyes szakemberek szerint a kzslst megelz lgos, szdabikarbns hvelyblts a fi, a savany, ecetes hvelyblts pedig a lny fogamzsnak kedvez. - Egy msik figyelemremlt felttelezs szerint, ha ismerjk a tszrepeds napjt - amely ltalban az elz menstruci els napjtl szmtott a 11-14. nap -, akkor, ha nem is teljes bizonyossggal, de irnytani lehet a szletend gyermek nemt. Ha a megtermkenyt kzsls a tszrepeds utn 2-24 rval trtnik, nagyobb esllyel fi utd fog szletni, ha viszont a tszrepedst megelz 36-48. rban trtnik, inkbb lny szletsvel kell szmolni. - A hold llsa: lteznek olyan naptrak, amelyek megadjk a klnbz holdformkat, amelyekbl meg lehet llaptani, hogy fi vagy lny lesz a baba. A fontos az, hogy a teherbeess idpontjban milyen hold van. (A vilgos hold fi, a stt hold lny.) A szlets is nagy szzalkban ugyanabban a holdformban trtnik majd. - A behatols mlysge s a kzslsi pozci is szmthat: minl kzelebb trtnik az ejakulci a mhszjhoz s minl ersebb a mhszj szv hatsa, annl nagyobb az eslye a "fi" sejteknek. - Brit kutatk szerint vegetrinus nknek nagyobb az eslyk arra, hogy lenygyermeket szljenek. - Japn s dn orvosok vizsglata szerint a kzsls utni dohnyzs ersen cskkenti a fi utd szletsnek eslyt.
|